Anasayfa Kurumsal Ürünlerimiz Referanslar İletişim

 

 Site Arama

 

ÜRÜNLERİMİZ
 Pvc Pencere
 Panjur -Kepenk
 Isıcam
 Cam Balkon
 E - Ticaret
   BİZDEN HABERLER
   KAMPANYA

Winsa Pvc Pencere Panjur Kepenk Isıcam Ve Jaluzi Cam Sistemleri Winsa Bayi, Pvc Pencere, kapı, panjur, kepenk, jaluzi cam ve ısıcam üzerine hizmet veren, pvc pencere tamiri, servisi olan firmaya ait iletişim ve ürün bilgileri.

Kampanyalar için

222 03 00 Arayınız.

Facebook Fan Sayfamız

Pvc-Pencere-Panjur-Kepenk-Servisi-(0352) 222 03 00 > Winsa - Pvc Pencere - Bizden Haberler / Isıcamlarda - Terleme - Nem Oluşumu
Isıcamlarda - Terleme - Nem Oluşumu

Isıcam’ın binanın dışına yani sokağa bakan yüzeyin de oluşan terleme ise; dış atmosfer de, yüksek nemli, yağmursuz, açık havada, geceleyin camın kızıl ötesi ışıma ile ısı kaybından kaynaklanmaktadır.    

ISICAM’DA TERLEME  

Kış aylarında Isıcam takılı binalarda karşılaşılan en önemli sorunlardan biri camlardaki terlemedir. Bu terleme genellikle camın oda içine bakan yüzeyinde oluşmakla beraber az da olsa dış ortama (sokağa) bakan yüzeyinde de olabilmektedir. Avrupa Birliğinin Yalıtım Camı Üniteleri ile ilgili EN 1279 numaralı standardının Annex B.3 ve B.4 maddelerinde bu konu ele alınmaktadır. Türk Standartları da taslak halinde olan TS EN 1279 standardın da, terleme konusunun doğal bir olay olduğunu belirtip bunu bir madde halin de açıklamaktadır.

Isıcam’ın için de (iki cam plaka arasın da)olan terleme (buğulanma)ise üretim veya montaj hatasından kaynaklanan ve yalıtım ünitesinin özeliğinin sona erdiren bir hatadır.

Terleme Nasıl Meydana Gelir?

İçinde yaşadığımız ve solduğumuz havada bir miktar su buharı her zaman bulunmaktadır. Havanın içinde bulunabilecek su buharı miktarı, havanın sıcaklığı ile değişmektedir. Su buharı (nem) miktarının, o sıcaklıkta bulunabilecek en fazla su buharı miktarına oranına bağıl nem denir ve yüzde cinsinden ifade edilir.

Örneğin 20°C deki 1m³ havanın için de bulunabilecek en fazla su buharı miktarı 17,3 gramdır (yüzde 100 bağıl nem). Bu miktardan fazla su buharı havada bulunacak olursa veya ortam sıcaklığı azalırsa, bu su buharı havanın için de duramayacak ve bulunduğu en soğuk yüzeyde yoğuşacaktır (terleyecektir) .Diğer bir deyişle su gaz halden sıvı hale geçecektir. Bu durum cam yüzeyinde gerçekleşen fiziksel bir olaydır ve terleme diye nitelendirilir.

Hava içerisindeki bağıl nem miktarı, yüzde 100 bağıl neme ulaşmasa bile yeteri kadar soğuk bir yüzeyle temas etmesi durumun da terleme başlar.

  Isıcam’ın binanın dışına, yani sokağa bakan yüzeyinde oluşan terleme ise; dış atmosferde, yüksek nemli, yağmursuz,açık havada,geceleyin,camın kızıl ötesi ışıma ile ısı kaybından kaynaklanmaktadır.

Terleme, Ortam Sıcaklığı ve Bağıl Nem İlişkisi

Isıcam’ın oda içine bakan yüzeyindeki terleme, belirli fiziksel koşuların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan doğal bir olaydır. Fiziksel koşullar değiştiğinde terleme ortadan kalkar. Geçici görüntü sorunları yaratan terlemeler genelde havalandırmasız koşullarda daha rahatsız edici boyutlardadır. Terleme ortamdaki bağıl nem,ortam sıcaklığı ve yüzey sıcaklığı ile yakından ilgilidir.Örneğin,ortam sıcaklığı 20 °C,bağıl nemi yüzde 50 olan bir odada herhangi bir yüzeydeki sıcaklık 9,3 °C’ın altına inerse bu yüzeyde terleme başlar.

18-20°C sıcaklıktaki ortamlarda, bağıl nem miktarı yüzde 50’den az ise ortam havası kuru, yüzde 50-60 arası normal yüzde 60-75 arası nemli, yüzde 75’ten fazla ise ıslak olarak kabul edilmektedir.

 Örnek: 20°C sıcaklıktaki 1 m³ havada en fazla (%100 bağıl nem) 17,3 gr su buharı bulunabilir.

Su buharı daha da artarsa ve/veya ortam sıcaklığı düşerse yoğuşma (terleme) başlar.

 Bina İçindeki Nem Kaynakları

Binalarda en önemli nem kaynakları; Banyo, mutfak ve ev içinde kurutulan çamaşırlardır. Ayrıca bina içindeki çiçekler, akvaryumlar, bacasız likit gaz sobaları da önemli nem kaynaklarıdır. Yenilenen binalarda değiştirilen doğramalar genellikle PVC doğrama olmaktadır.

Eski ahşap ve tek camlı pencerelere göre çok iyi bir sızdırmazlığa sahip olan bu yeni pencereler, oda içindeki havanın dış ortam ile sirkülasyonunu tamamen kesmektedir.

Ayrıca birçok binada bu yenileme faaliyeti ile beraber duvarların badanasında kullanılan ve hava geçirmeyen boylar oda içindeki artan nemin dışarı çıkmasına engel olarak terlemenin erken başlamasına neden olmaktadır.

Yeni yapılarda binanın kuruma süresince ortama fazla miktarda su buharı salındığında bina içi nem miktarı normalden fazla olacaktır.

A Tek cam (U=5,8 W/m2K) +5

B Isıcam ıcam (12 mm ara boşluk) (U=2,8 W/m2K) -10

C Isıcam S S (12 mm ara boşluk) (U=1,8 W/m2K) -30

D Isıcam S, Argon dolgulu (12 mm ara boşluk) (U=1,4 W/m2K) -45

Örnek 2:İç hava sıcaklığı 20°C olan bir ortamda; 9mm ara boşluklu Isıcam (U=3,0 W/m2K) kullanıldığında, yüzde 50 bağıl nemde, cam yüzeyinde terleme -7°C dış ortam sıcaklığında başlar.Bağıl nem yüzde 80 olduğu takdirde terleme 11°C dış ortam sıcaklığında başlar.

Örnek 3: 9 mm ara boşluklu Isıcam S(U=2,1 W/m²K) kullanıldığında, yüzde 50 bağıl nemde, cam yüzeyinde terleme -22°C dış ortam sıcaklığında, bağıl nem yüzde 80 olduğu takdirde 5°C duş ortam sıcaklığında başlar.

Terlemeye Karşı Alınması Gereken Önlemler:

a)U katsayı düşük, dolayısıyla yalıtım yeteneği yüksek Isıcam Şişecam Isıcam Konfor türünde yalıtım üniteleri kullanılırsa, cam iç yüzey sıcaklığında başlanması sağlanır.

b)Ev içindeki çamaşır kurutma gibi nem üreten faaliyetlerin bir kısmı ev dışına kaydırılmalıdır.

c)Evde nemin yüksek olduğu banyo, mutfak v.b nemli yerlerden başlayarak ev ortamı aspiratör, baca veya açılan pencerelerle havalandırılarak ev içindeki nem azaltılabilir.

d)Gaz sobası, katalitik türü ısıtıcılar aşırı su buharı oluşumuna neden olacağı için kat kaloriferi, kombi gibi sistemler tercih edilmeli, ya da daha sık havalandırma yapılmalıdır.

e)Evde fazla miktarda çiçek ve akvaryum varsa havalandırma daha fazla yapılmalıdır.

f)Çok iyi contalara sahip olduğu için hava sızıntılarını önleyen ve dolayısıyla da daha iyi bir ısı yalıtımı sağlayan kaliteli doğramalar (Winsa v.b.) kullanıldığında, doğrama sistemine ankastre edilmiş havalandırma menfezleri ile ve/veya zaman pencereleri açarak sistematik havalandırmadan yararlanılmalıdır. RSSRSS

KaynakMustafa Kılıç - İzinsiz Başka yerde yayınlanamaz.
Oluşturma 18.02.2012 17:43:46
Hit22322

anasayfa | kurumsal | ürünlerimiz | bizden haberler | referanslarımız | hizmetlerimiz | insan kaynakları | Faydalı Bilgiler | iletişim | Google Reklam

Popüler Kelimeler
winsa, pvc pencere, panjur, kepenk, winsa kayseri, kayseri pvc pencere, kayseri winsa pvc pencere sistemleri, winsa ana bayi, winsa üretici, renkli pencere, pimapen fiyat, winsa fiyat, winsa modelleri, winsa renkleri, renkli panjur, çelik kepenk, ucuz pencere, toptan pvc pencere, winsa fiyatları, panjur fiyatları, otomatik iş yeri kepenkleri, kumandalı panjur, kepenk fiyatları, aluminyum panjur, kumandalı kepenk, hangar kapısı, ucuz toptan pencere, sineklik fiyatları, ısıcam nedir, sinerji ısıcam, konfor ısıcam, jaluzi perdeli ısıcam, jaluzi cam,

Bu Site İ.E 5.0 Ve Üzeri Tarayıcılarda Daha İyi Görüntülenir.

Powered By SedGrup